BEN KİMDİM ?

Çocuk sahibi olacağınızı öğrendiğiniz günden itibaren, tüm planlar ailenize katılacak yeni birey üzerine yapılır. Bebek odası, size kimlerin yardımcı olacağı, çalışıyorsanız izin zamanları ve daha bir çok detay. Bebek doğduğunda ise onu ilk 3 ay neredeyse hiç yalnız bırakamazsınız, çünkü bebeğiniz buna hazır değildir, henüz sizi kendine ait bir uzantı zannetmektedir. Zaman geçtikçe ve bebeğiniz büyüdükçe, sizin onu odada bir kaç dakika yalnız bırakmanıza tahammül edebilir hale gelir, sizin o sırada yanında olmasanızda, ağladığı zaman yanına gideceğinizi bilir. Bu tahammül süresi bebek büyüdükçe artar ve 1 yaş ile birlikte çocuk annenin ve babanın gün içinde işte olduğunu;ama hava kararmaya başlar başlamaz eve geleceklerini bilir.

 

Çocuk büyüdükçe, farklı beklentileri oluşur;onunla evde olduğunuz vakitte oyun oynamanız, yemekte birlikte sofrada olmanız, hastalandığında başucunda uyuklamanız gibi basit ve keyifli istekler. Ancak çocuğunuz sizden hiçbir zaman, kendi sağlığınız, mutluluğunuz, huzurunuz pahasına onunla ilgilenmenizi istemez. Çocukların ilk ve temel ihtiyaçları, tüm sevgi, güven ve huzuru aldıkları ebeveynlerinin sağlıklı ve mutlu olmalarıdır. Dolayısıyla, sizin anne baba olduktan sonraki ilk göreviniz, kendinize iyi bakmak, kendinizle ilgilenmektir. Ancak, anne babalar çocukları için değil de kendileri için bir şey yaptıkları zaman ‘suçluluk hissi’ yaşayabiliyor ve ‘Acaba yeterince iyi bir ebeveyn değil miyim? Çocuğum için daha çok ne yapabilirdim?’ diye düşünmeye başlıyorlar. Ancak unutulan en önemli şey, siz kendinize ne kadarçok şey katarsanız, kendinizi o kadar iyi hissedersiniz.

 

Bu konuyu bu ay ele almamın sebeplerinden biri de, Ekim ayında ‘Aile içi Sınır Koymak ve Çocuk ile İletişim’ konulu seminere 25 kişi katılacağım demişken 32 veliden oluşan ve bir buçuk saate uzayan, soruların bol olduğu bir seminer olması ve Kasım ayındaki konunun ‘Ebeveynler için Nefes ve Rahatlama Teknikleriiken 10 kişinin katılacağını söyleyip sonucunda 3 veli ile şahane bir çalışma yapmış olmamızdır. Bu orandan çıkarttığım temel şey, siz çocuklarınız için her şeyi yapmaya hazırken, işten erken çıkmak, akşama bakıcı ayarlamak, bir saat bir seminer dinlemek ve daha pek çok şeye hazırken, söz konusu kendiniz için bir şey yapmak olduğunda, buna çekiniyor veya kendinizi yeterince önemsemiyorsunuz. Halbuki, kendinize ne kadar yatırım yapar, ne kadar iyi hissederseniz, çocuklarınızın hayatına da o kadar dokunabilirsiniz.

 

Dolayısı ile bu ay siz velileri, kendiniz için bir şey yapmaya davet ediyorum. Uzun zamandır yapmak isteyip de yapamadığınız ne var diye bir düşünün lütfen ve bunu yapmak için bir yol bulmaya çalışın. Bu bir akşam dışarı çıkmak, istediğiniz bir filmi izlemek, tatil için bilet almak, tek günlük de olsa bir kursa katılıp bir şeyler üretmek ve daha nice farklı şeyler olabilir.

 

Kendinizi daha iyi, kendiniz gibi hissedeceğiniz ve öncesinde bahanelere sığınıp ertelemeyeceğiniz, sonrasında da suçluluk hissi yaşamayacağınız aktivitelerle dolu bir ay olsun…

 

Psk. Sindy Şulam

Instagram: psksindysulam

 

0216 533 69 69
Atay Cd. No:88 , Soyak YENİŞEHİR / İstanbul