ANNE, “PAPUCUN DAMA ATILDI” NE DEMEK?

Anne babaların ailelerini planlarken en büyük endişelerinden birisi, ikinci çocuğa karar vermek oluyor. İlk çocuklarına iyilik mi yoksa kötülük mü yaptığına karar veremeyen anne babalar, ‘Bunu çocuğumuza nasıl açıklayacağız?’, ‘Doğru zaman mı?’, ‘İlkokula başlamasını mı beklesek?’ , ‘Yerine evcil hayvan mı alsak?’ gibi sorularla boğuşuyorlar.

Aslında yıllardır çok basit bir şekilde ilerleyen bu kavramı zorlaştıran da, büyüten de günümüz ebeveynlerinin aşırı korumacı ‘Aman çocuğumun psikolojisi bozulmasın’ tutumu. Öncelikle, bu sürecin normal olduğunun farkına varılmalı. Her anne baba, çocuğundan bağımsız olarak karar verebilir. Şimdi düşününce zor geliyor belki, ancak doğrusu şu ki, siz aileniz için en iyisini biliyorsunuz zaten.

Hamile kalma düşüncesi ilk yerleştiğinde değil, hamileliğin üçüncü ayında, her şeyin yolunda olduğundan emin olduğunuzda çocuğunuza bir kardeşi olacağını söylemeniz en sağlıklısı olur. Çocuk daha olmayan bir kardeş için endişelenmezken, olası bir düşükte de annenin karnındaki kardeşine ne olduğunu düşünerek üzülmez böylece.

Çocuğunuza bu haberi verirken, bu durumun ona olan sevginizi değiştirmeyeceği mesajını verdiğinize de emin olun. “Biz üç kişilik bir aileyiz ve birbirimizi çok seviyoruz, şimdi 4 kişiden oluşan bir aile olacağız ve gelen kardeşini de hepimiz çok seveceğiz; tıpkı onunda bizi, özellikle de seni seveceği gibi.”cümlesi çocuğu rahatlatacaktır.

Çocuğunuzdan hamilelik sürecinde kardeşine alınacak kıyafetler, oda dekorasyonu vb. konularda fikir alabilirsiniz ancak kardeşine bir şey alınırken ona da bir şey alındığından emin olun. Kardeşinin geldiği ilk gün de kardeşinden ona bir ‘merhaba hediyesi’ getirmesi, ilk planda çocuğunuzu heyecanlandıracak ve mutlu edecektir.

Eve geldiğiniz ilk bir kaç gün en zorlusu olabilir, birden ev kalabalıklaşacak, misafirler, gelen giden ve gürültü olacak. Beklenen kardeş de henüz kendini ifade edemeyen ve oyun oynayamayan bir bebek olacağından çocuğunuz, topuyla ve bebekleriyle oynadığıhayalindeki kardeşi bulamayacakkarşısında.  Bu süreçte çocuğunuzun istediği kadar kardeşiyle ilgilenmesine, belki ıslak mendil veya pudra getirmesine, ona masal anlatmasına, en azından sadece sohbet etmesine izin verin.

Kardeş gelmeden ailenizde olan ritüeller varsa eğer, bu dönemde bunları bozmadan devam ettirmek bir o kadar önemlidir.
Çocuğunuzun hem bir şeylerin değiştiğinin farkına varması hem de güzel şeylerin sabit kalacağını hissetmesi önemlidir.

Bu süreçte bazen anne babalar sanki iki farklı evde yaşarmış gibi kardeşleri paylaşıp, anne küçük çocukla baba ise büyükle ilgilenebiliyor. Bu bazı durumlarda pratik olabilir tabii, ancak temelde unutulmaması gereken şey, ikisi de ikinizin çocuğu olduğudur. Dolayısıyla ufaklığın ikinizle de bağ kurması için, birinci çocuğun da birinize öfke duymaması için ikinizin de dönüşümlü olarak eşit ilgi göstermesi önemlidir.

‘Çocuğuma bir zararı olur mu?’ sorusuyla bir karar vermediğiniz ancak çocuğunuza da “Anne, pabucun dama atılmış ne demek?” sorusunu sordurmadığınız bir süreç için tek ihtiyacınız olan şey, ‘denge’ dir.

PSK. SİNDY ŞULAM

0216 533 69 69
Atay Cd. No:88 , Soyak YENİŞEHİR / İstanbul