EYVAH OĞLUM BARBIE’LERİ SEVİYOR!

 

Bundan birkaç sene önce yabancı bir sosyal sorumluluk projesi videosu izlemiştim. Bir grup 7-10 yaş grubundaki kız ve erkek çocuklara ‘Büyüyünce ne olmak istersin?’ diye soruyorlardı. Her biri farklı farklı cevaplar verdi, polis, asker, itfaiyeci, iş adamı, öğretmen gibi. İngilizce de polis ‘policeman’ yani erkek eki alır, pek çok meslek de tıpkı bizdeki ‘iş adamı’ gibi kullanılır. Dolayısıyla kız çocukları büyüdüklerinde olmak istedikleri meslekleri sayarlarken ‘iş adamı’ olacağım demişlerdi. Daha sonrasında soruyu yönelten kişi, ‘Bu meslek gruplarından birisiyle tanışmak ister misiniz?’ diye sordu ve içeri sırayla üniformalı birçok kadın girdi. Çocukların gözleri açılmıştı, hepsi çok heyecanlanmış ve bazı akıllarına bile gelmeyen meslek gruplarının kadın bireyler tarafından icra ediliyor olmasından çok etkilenmişlerdi.

 

Muhtemelen bu soru 3-5 yaş grubu çocuklara anlayacakları dilde sorulsaydı ve aynı şekilde kadınlar içeri girseydi bu kadar şaşırtıcı olmayacaktı onlar için. Çünkü çocuklar doğduklarında ‘cinsiyet ayrımları’ ile dünyaya gelmiyorlar. Kadın ve erkeğin farklılığı, eşitsizliği, yeti farklılıkları, yapabilecekleri arasındaki uçurumlar onlara büyürken öğretiliyor ve önyargılarının oluşması sağlanıyor. Bu yargıları da ne yazık ki en çok siz ebeveynlerinden kapıyorlar.

 

Kim bilir kaç kez oyuncak reyonunda ‘Kızlar arabayla oynamaz, hadi gel Barbie alalım’, ‘Erkek adamın bebeği olur mu oğlum gel sana starwars kılıcı, spiderman maskesi vb. alalım ne dersin?’ demişsinizdir. Veya belki de diyememiş ancak içinizden ‘Benim çocuğumda bir sıkıntı mı var acaba?’ diye endişelenmişsinizdir.

 

Halbuki çocukların birbirinden çok farklı zevkleri olabilir. Kickbox hocası bir kadın ve soyut resim artisti bir erkek ressam nasıl size bugün garip gelmiyorsa, kız çocuklarının traktörlerle oynamak istemesi, erkek çocukların bebeklerin saçını taraması da anormal gelmemeli.

 

Tüm bu inanışların aksine, erkek çocuklarınıza da mutlaka bir bebek alın. İleride baba olduklarında ilk defa kucaklarına bebek almış olmasınlar, tutmayı, sevgi göstermeyi, beslemeyi bilsinler, sizlere, eşlerine yardımcı birer birey olarak yetişsinler. Kız çocuklarınız elektrik set oyuncakları ile bir şeyler üretebilsinler, ileride kimseye muhtaç olmasınlar, kendi işlerini halletmeye alışsınlar. Oğlunuz ileride çok meşhur bir kadın kuaförü olabilir, barbielerin saçlarını, atların kuyruklarını ördüklerinde onlarla alay etmeyin. Kızlarınız ileride çok başarılı bir mühendis olabilir, önünden legoları alıp makyajcılık oyuncaklarını koymayın…

 

Sürekli tekrar ettiğim bir cümle vardır ‘Çocuklar kil gibidir, ebeveynler ise heykeltraşları, onları siz yontacak,siz şekillendireceksiniz’. En eşitlikçi olanımız bile sürekli pozitif ayrımcılık yapıyor veya bununla karşı karşıya kalıyor olabilir, çocukların çevresinde zaten çok fazla ayrımcılık olacak. Bunları azaltmaya başlamak ve hem kendi cinsi hem de karşı cins ile barışık bireyler yetiştirmek sizin elinizde.


Psikolog SindyŞulam
İnstagram: psksindysulam

 

0216 533 69 69
Atay Cd. No:88 , Soyak YENİŞEHİR / İstanbul